İletişim

Adres

665. Sk. No:30/4 Hilal Mah. Çankaya İzmir

Tuzluk Kapak Susam

Tuzluk Kapak Susam

Familyası                   : Pedaliaceae

İlmi Adı                       : Sesamum indicum

Menşei                        : Türkiye

İngilizce                      : Sesame

Kullanılan Kısmı       : Tohumlu (kapsülün içinde)

Kullanılışı                  : Çin hekimliğinde yaklaşık 12 gr. susam (çiğ) 2 bardak suda kaynatılır, sıvı yarıya inince ateşten çekilir. Bu çay ılık olarak sabah uyanınca ve akşam yatmadan önce içilir. Hindistan`da bazı yogilerin kullandığı tonik 2 çorba kaşığı susam 1/2 tatlı kaşığı toz zencefil, 2 fincan taze süt ve 2 tatlı kaşığı iyi cins bal mikserde karıştırılır, içilir. Bu içki sinir sistemini ve cinsel guddeleri uyarır. Şeker hastalığına: 1 kahve kaşığı susam yağı (tahin değil) aç karnına içilir.

Mutfakta Kullanılışı : Her türlü ekmek, pide, sandviç, kek, kuru pasta, kurabiyelerin üzerine konulmak sureti ile kullanılır. Ayrıca tahin helvasının hazırlanmasında kullanılır. Hafif kavrulmuşu her tür tuzlu yiyeceğe serpilir; çeşni ve tat verir. Susamlı tuz: 10 çorba kaşığı susam kuru tavada hafif kavrulur, 1 çorba kaşığı tuz (mümkünse deniz tuzu) ayrıca hafif kavrulur. Soğuyunca beraber havanda dövülür, bir kavanoza konur, gerektiğinde her tür yiyeceğe serpilir. (Çok lezzetlidir.)

Estetik Açıdan       : Susam yağı lüks kaliteli sabunlarda, kremlerde, losyon ve şampuanlarda kullanılır.

Ek Bilgi                 : Türkiye`de yapılan arkeolojik araştırmalarla İsa`dan 900-700 yıl önce Urartu imparatorluğu zamanında susamın yağı çıkartılıp kullanıldığı kanıtlanmıştır. İyi cins susam ve yararlı olanı zarı alınmamış olanıdır