Beyaz Çay kanserli hücrelerin gelişmesini engellediği bilinmektedir
Beyaz Çay
26 TL

Baharatlar, Bitkisel Çaylar, Bitkisel Macunlar, Kuru Meyveler, Şifalı Bitkiler.

Kategori : Baharatlar
Etiketler : kanser
Beyaz çay ve yeşil çay camellia sinensis isimli çay bitkisinin yapraklarından üretilmektedir. Hem yeşil çay hemde beyaz çay aynı yapraklardan üretilmiş olsa da elde edilme ve işlenme şekline bağlı olarak birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Beyaz çay hafif ve yumuşak bir lezzette, yeşil çay ise hafif ve bitkisel bir lezzettedir.
 
Birbirlerinden lezzetli bu iki çay da Uzak Doğu’da oldukça popülerdir. Uzak Doğu’nun haricinde dünya üzerinde de popülerleşen ve bilinirliği artan yeşil çay ve beyaz çay ülkemizde de oldukça sık bir şekilde tüketilmektedir. Yeşil çayın faydaları ve beyaz çayın faydaları arasında vücudumuza ve yaşantımıza etki edecek birçok özellik vardır. Her iki çayında en büyük ortak özellikleri arasında antioksidan etkisi ve kansere karşı olan faydaları bulunmaktadır. Peki yeşil çayın faydaları ve beyaz çayın faydaları nelerdir? Şimdi bu sorunuzun cevabına gelelim.
 
Beyaz Çayın 
 
Yazının başında da belirttiğimiz gibi yeşil çayın ve beyaz çayın ortak faydaları vardır. Bunların günümüzde en önemlisi ise kansere olan faydalarıdır. Beyaz çayın ve yeşil çayın içerisinde bulunanan ve antioksidan olan kateşinler kanserli hücrelerin gelişmesini engellediği bilinmektedir. Ayrıca kanserli hücrelerin gelişmesini engellemesinin haricinde, kansere yakalanma riskini de azaltmaktadır. Pankreas, mide, akciğer, prostat, karaciğer ve cilt kanseri gibi kanser çeşitlerini yeşil çay ve beyaz çay içerek engelleyebilirsiniz. Eğer kansere yakandıysanız da yine yeşil çay ve beyaz çay içerek kanserli hücrelerin gelişimini engelleyebilirsiniz. Yeşil çayın faydaları hakkında daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için tıklayınız.
 
Beyaz Çay ile Zayıflamak
 
Yapılan bilimsel araştırmalar ve uzmanların ortak görüşüne göre beyaz çayın faydaları ve yeşil çayın faydaları arasında kilo vermeye olan etkilerde bulunuyor. Beyaz çay ve yeşil çayın içerisinde bulunan “epigallocatechin-3-gallat” isimli polifenol, yağ oluşumunu ve birikimini önlüyor. Ayrıca her iki çayda metabolizmanızı hızlandırarak gün içerisinde yaktığınız kalori miktarını artırmaya yardımcı oluyor.
 
 
Beyaz Çayın Diğer Faydaları
 
Kalp sağlığına iyi gelir
Cilt hastalıklarına karşı koruma sağlar
Metabolizmayı hızlandırır
Yağ yakıcı ve cilt sıkılaştırıcıdır
Beyaz çay ve yeşil çay içerek sağlığınıza dikkat edebilirsiniz. Gün içerisinde aşırı bir şekilde tüketmemeye özen göstermelisiniz. Yeşil çay ve beyaz çayla etkileşime geçebilecek herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktora danışmadan içmenizi tavsiye etmiyoruz.